Uudised Raamatud DigLib Tutvustus Koostöö Pildid Ikoonivaba

In English Auf Deutsch По русски

A-raamatukogu on avatud igal kolmapäeval kell 16.00 - 19.00

Seoses kolimisega Anna Haava 7a hõivatud majja, sulgeb A-raamatukogu praegu ajutiselt uksed. Taas-avame need 8.mail juba uues kohas!


Anarhismiteemalised seminarid

A-raamatukogus toimub reedeti Ⓐ ehk anarhismi seminar. Igal nädalal tuleb arutluse alla üks peatükk mõnest anarhismiteemalisest raamatust, mida tasuks lugeda. Kõigist tekstidest kujuneb lõpuks kokkuvõte, mis jäädvustatakse siia: http://anarhismiring.blogspot.com
Seminarides osalemine on kõigile avatud ning annab võimaluse selgeks teha anarhismi omadused ja erinevad suunad, noppida välja vihjed kasulikest praktikatest ja viimaks kaaluda kas need sobiksid Eesti konteksti.

 


Raamatute vahetus

A-raamatukogu ruumide juures asub ka Raamaturingluse kogumispunkt Tartus. MTÜ Raamaturing on kaasaegne taaskasutusele suunatud organisatsioon, mille eesmärgiks on koolide raamatukogude seisu parandamise läbi tõsta noorte lugemust. Lille Maja III korrusele võib tuua raamatuid, mis endale enam huvi ei paku ning samas leida uusi, mis veel lugemata. Kogumispunkti võib tulla Lille Maja lahtiolekul esmaspäevast reedeni kell 9.00 - 19.00.

www.raamaturinglus.ee


Talvepuhkus

Alates 24. detsembrist on A-raamatukogu talvepuhkusel ja suletud. Meid saab taas külastada alates 7. jaanuaris 2013. a. nagu ikka esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti kell 16.00 kuni 19.00.

 


Soolise Vabaduse Õhtu 2

Laupäeval, 3.detsembril kell 18.00 toimub juba teist aastat järjest A-raamatukogus Soolise Vabaduse Õhtu. Seekord vaatame filmi "A Girl Like Me: The Gwen Araujo Story" (2006), pärast mida toimub arutelu nähtu üle.

Kas sugu on midagi sünniga määratletut ja lõplikku?
Kas sugusid on ainult kaks?
Kas inimesel on õigus väljendada oma sugu nii, nagu talle endale meeldib?

Nende ja muude teemassepuutuvate küsimuste üle saabki üritusel arutleda. Kohal on esindajad Eesti transsoolisi ühendavast organisatsioonist, milleks on MTÜ Gendy.

Üritus toimub Lille majas (Lille 9) teisel korrusel. Film on inglise keeles. Üritus in tasuta.

Vaata ka:
A Girl Like Me www.imdb.com/title/tt0787484
MTÜ Gendy www.facebook.com/GendyEst


Üleskutse

Käesoleva aasta lõpuks avaldame Ikoonivaba/Iconfree teise numbri. Kirja- või kunstitükkide tähtajaks on orienteeruvalt novembri lõpp, äärmisel juhul detsembrikuu esimene nädal. Loomingu teema võiks ühel või teisel moel, rohkemal või vähemal
määral, olla seotud anarhismi ja vasakpoolsete ideede ning praktikatega. Eeskuju võib võtta Ikoonivaba esimesest numbrist, mida näeb siin: http://www.araamat.org/index.php?keel=et&leht=ikoonivaba
Kirjatükk võiks olla minimaalselt üks lehekülg (u 3000 tähemärki) ja maksimaalselt seitse lehekülge (u 5000 sõna). Pildid peaksid olema digitaliseeritud (skanneeritud), kaasnema üherealise selgitus või tiitliga ja soovitatav on arvestada ka Ikoonivaba lehekülje suuruse ja kujuga (vertikaalküljenduses A5). Kirjutada võib nii eesti kui inglise keeles. Tekstid võib saata nii a-raamatukogu listi (list[ät]araamat.org) kui ka otse toimetajale (celer2007[ät]gmail.com).
Praegu, kaks kuud enne tähtaega, on olemas 1 kaheleheküljeline tekst ja kolm autorit on avaldanud kindlat soovi midagi kirjutada. Kui peaks juhtuma, et materjali koguneb liiga palju, võime osa valikuliselt avaldada kolmandas numbris tuleval kevadel.

Head loometööd!


A-raamatukogu 4. hooaja avamine vegan õhtusöögiga

A-raamatukogu kutsub kõiki avama uut kirjandusrohket ja ideederikast hooaega. 6. oktoobril kell 18.00 toimub Lille maja II korrusel õhtusöök, kus saab kõhu täis süüa maitsvast taimetoidust, kuulda A-raamatukogu senistest tegevustest ning leida mõttekaaslasi.

Õhtusöögi eest küsime annetuseks minimaalselt 2 eurot.

Menüüs on kartulipuder peedi-kaerahelbekotletidega ja kakaokook.

Eelregistreerima ei pea, kuidas võimaluse korral võib oma tulekust teada anda facebookis.

Kohtumiseni!


A-raamatukogu taasavab oma uksed!

A-raamatukogu on taas regulaarselt avatud 1. oktoobrist igal esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel kell 16.00 - 19.00 Lille maja III korrusel (Lille 9, Tartu)


Väga Väga Vaba Turg raamatueri

1. septembril kell 13.00 - 16.00 korraldab A-raamatukogu tarkusepäeva „Targaks Tartus!“ raames Väga Väga Vaba Turu raamatueri, kus on võimalik ära anda, vahetada ja leida erinevat kirjandust. Raamatuturg toimub Tartu Kaubamaja kõrval. Sinna võib tuua raamatuid, mida ise enam ei vajata ning leida teoseid, mis on veel lugemata.

Rohkem infot Tarkusepäeva kohta leiab Lille Maja kodulehelt - http://lille.tartu.ee

Ürituse plakat printimiseks - http://www.araamat.org/laaditudfailid/vvvt120901_print.png


Festivalil Punk'N'Roll paneb telgi püsti ka A-raamatukogu kollektiiv.
Müüme särke, patche, lugemismaterjali ja muud huvitavat, et toetada raamatukogu ja hõivatud maja Anna tegevust.
Kohtume 11.augustil!

 


Veel on võimalus minna näitust vaatama! Näitus vahetub 20.juunil

A-raamatukogu paneb Tartu Linnaraamatukogus II korrusel nähtavale paremiku kog

 

utud peber-zinesid. Hetkel veel puudub selle tundmatu väljendusvahendi jaoks hea eestikeelne sõna. Mis siis on zine?'Zine' on tuletatud inglisekeelsest sõnast 'magazine' ("ajakiri") ja tähendab eelkõige väikese tiraažiga omaalgatuslikult välja antud publikatsiooni - mahult midagi brošüüri ja ajakirja vahepealset. Zine'i võib koostada (kirjutada/joonistada/kujundada) erinevatel viisidel ja pea kõikidel teemadel.Sellised trükised on välja antud eelkõige käsitsi paberile paljundades (kõikide koopiamasinatega) või on need e-zine'ide kujul internetis kõigile kättesaadavad.
Näituse eesmärgiks on tõmmata tähelepanu zine-kultuurile, anda panuse zine'i formaadi laiemale levikule ja väärtustada omaalgatuslikku rohujuuretegevust ning sõltumatut info levitamist.

Peale näitust hoiustatakse kõik zine´d Tartus A-raamatukogus, kus neid on võimalik tasuta laenutada.


Väga Väga Vaba Turg raamatueri!

Laupäeval, 9. juunil kell 11.00 - 14.00 korraldab A-raamatukogu Lugemisühingu juubeli „Loeme südamest“ raames Väga Väga Vaba Turu raamatueri, kus on võimalik ära anda, vahetada ja leida erinevat kirjandust. Raamatuturg toimub Tartu Kaubamaja kõrval, laste mänguväljaku juures oleval muruplatsil. Sinna võib tuua ära andmiseks raamatuid, mis on üle ning samas leida uut kirjandust, mis on veel lugemata.

Väga Väga Vaba Turg on kõigile avatud ajutine rahatu turg, mil asjad ja teenused liiguvad inimeselt inimesele kinkimise või vahetamise teel. Tavaliselt saab Väga Väga Vabal Turul raamatute kõrval vahetada ja ära kinkida ka kõike muud: riideid, tehnikat, kodutarbeid jne. Turu eesmärgiks on levitada kinkemajanduse, taaskasutuse ja kodanikualgatuse põhimõtteid, et vähendada ületarbimist ja sellega kaasnevat keskkonna saastamist.

Lisaks saab turul suhelda erinevate inimestega, vahetada mõtteid ja leida uusi tutvusi.

Üritus Facebookis www.facebook.com/events/424170420948466
Plakat printimiseks www.araamat.org/laaditudfailid/vvvt-raamatueri-print.png

Rohkem VVVTst: www.vabaturg.org
Eesti Lugemisühing www.lugemisyhing.ee


 

A-raamatukogu läheb sel aastal varakult suvepuhkusele!

Oleme kuni augustini avatud iga kuu kolmandal kolmapäeval ehk
16.mail
20. juunil
18. juulil
15. augustil
kell 15.00 kuni 19.00.

Kuid kirjutades info@araamat.org, võib ka erandeid kokku leppida.


Sel aastal on kirjandusfestivali Prima Vista teemaks "ruumID" ning selle raames toimuvad erinevad üritused hõivamise ehk squattimise teemal.

9. mai
18.00 – kollokvium “Omatud ruum – hõivatud ruum” Tartu Ülikooli Raamatukogus, ruum 243.
Hõivamine ehk squattimine on hüljatud hoonete ülevõtmine, korda tegemine ja kasutamine. Kollokviumil “Omatud ruum – hõivatud ruum” räägime ruumi väärtustamisest lähtudes hõivamise praktikast. See viib kokku tühjad hooned ning inimesed, kes neid vajavad ja hinnata oskavad. Lahkame hõivamise erinevaid tahke: hõivatakse nii vajadusest, poliitilise aktsioonina kui ka alternatiivset elustiili viljeledes. Samuti võivad muutuda üle võetud majad kõigest eluruumideks või ka avatud kogukonnakeskusteks raamatukogude, näitusesaalide, töökodade ja muuga. Hõivamine painutab suhet ruumi, ruumi kasutaja ja ruumi õigusliku omaniku vahel.

Hõivatud majas Anna saab osa järgmistest põnevatest tegemistest:

10. mai
15.00 – avatud uksed hõivatud majas Anna Haava 7a
Maja Anna on avatud kõikidele uudistajatele. Tule tutvu maja ajaloo, hõivajate senise tegevusega ja kuula tulevikuplaanidest.
16.00 – Vaba Poe ja MTÜ Raamaturingluse Tartu kogumispunkti avamine
Tartus avab uksed esimene Vaba Pood, kus asjad liiguvad inimeselt inimesele ilma rahata. Pood töötab nagu Väga Väga Vaba Turg – too mida saad, võta mida vajad. Poodi võid tuua asju nagu riideid, raamatuid, mänguasju, nõusid, tehnikat ja muud, mida endal enam vaja ei ole. Ainuke tingimus on see, et need peavad olema puhtad ja kasutuskõlbulikud. Samas võid endale leida midagi, mis sul endal puudu on. Suuremate esemete nagu mööbel, kodumasinad jm jaoks on stend, kuhu saad jätta eseme kirjelduse, pildi ja kontaktandmed, eraldi kokkuleppel võib need ka poodi tuua.
MTÜ Raamaturinglus on kaasaegne taaskasutusele suunatud organisatsioon, mille eesmärgiks on koolide raamatukogude seisu parandamise läbi tõsta noorte lugemust. Tartu raamatute kogumispunkt paikneb ajutiselt ümber Vaba Poe juurde, kuhu toodavatest raamatutest sorteeritakse välja koolidele vajalik.
17.00 – loovuse töötuba (eelregistreerimine! squatartu@riseup.net)
Loome taaskasutatud materjalidest tsirkusetarvikuid: žongleerimispoisid, -kurikaid, -palle ja muud. Pärast töötuba proovime tehtud asjadega kätt, saab šõud ja nalja!

11. mai
12.00 – avatud uksed hõivatud majas Anna Haava 7a, avatud on Vaba Pood ja Raamaturingluse kogumispunkt
14.00 – plekkpurkidest päikeseküttesüsteemi ehitamise töötuba, esimene osa (eelregistreerimine! squatartu@riseup.net)
17.00 – kohtumine kirjaniku, aktivisti ja ränduriga Roy Strider, kes kes arutleb teemal “Eraldatud väikekogukonnad: lootusega või lootusetult elatud elu”

12. mai
12.00 – avatud uksed hõivatud majas Anna Haava 7a, avatud on Vaba Pood ja Raamaturingluse kogumispunkt
14.00 – plekkpurkidest päikeseküttesüsteemi ehitamise töötuba, teine osa (eelregistreerimine! squatartu@riseup.net)
17.00 – kohtumine noor-kirjaniku Linda-Mari Väliga, kes räägib hõivamisteemalisest romaanist “Eikeegi eikunagi eikusagil” ja oma uuest raamatust “Kosmose kutse”
19.00 – akustiline kontsert
Esinevad Prägnantne Brigaad, Zeed, Linda-Mari Väli ning jämmima on kutsutud kõik kitarri, džembe või mõne muu pilli mängijad.

13. mai
12.00 – avatud uksed hõivatud majas Anna Haava 7a, avatud on Vaba Pood ja Raamaturingluse kogumispunkt
13.00 – jalgrataste parandamise töötuba
Lenkstang viltu? Rattad kaheksaks? Kett õlitamata? Tule kohale ja ühiselt saab su ratas korda.
14.00 – kogukondlik lõunasöök
Festivali lõpetamine majas Anna toimub tasuta kogukondliku lõunasöögiga, kuhu on kõik oodatud kõhtu täitma ja muljeid vahetama.

Maja Anna
http://squatartu.wordpress.com
squatartu@riseup.net
tel 5638 7930

Jooksev info facebookist
Kollokvium “Omatud ruum – hõivatud ruum”
Üritused hõivatud majas Anna Haava 7a


Veidi uut kirjandust A-raamatukogus


 

2012. aasta esimene Väga Väga Vaba Turg toimub 18.veebruaril Tartus!


Selle aasta kõige esimene täiesti tasuta ja ilma rahata turg toimub 18. veebruaril kell 12.00 - 16.00 Genialistide klubi II korruse saalis (Lai 37 taga).

Mis on Väga Väga Vaba Turg?

Väga Väga Vaba Turg (VVVT) on kõigile avatud rahatu turg, kus asjad liiguvad inimeselt inimesele kinkimise või vahetamise teel. 2004. aastal USAst alguse saanud Really Really Free Market pakub võimalust proovida kapitalistlikule ärimudelile alternatiivi, kus raha asemel on olulised inimeste vajadused ja materiaalsete hüvede jaotumine nende põhjal.

Tartus toimub VVVT juba neljandat aastat. Samas võib vaba turu põhimõttel korraldada sarnast üritust igaüks oma kodukohas. Lisaks ebavajalike esemete äraandmisele, toob vaba turg kokku inimesi ja erinevaid teenuseid (näiteks tasuta juukselõikus või kardinapuu paigaldamine). Turul on võimalik ka demonstreerida oma oskusi ükskõik millisel alal, nii ootame 18. veebruaril ka kõiki muusikuid, trikitajaid, kunstnikke jt

Kuidas kaubelda?

Vabale turule võivad kõik tuua asju, riideid, raamatuid, mänguasju, nõusid, tehnikat ja muud, mida endal enam vaja ei ole. Ainuke tingimus on see, et need peavad olema puhtad ja kasutuskõlbulikud. Asjad saab jätta turule ning samal ajal leida endale midagi huvipakkuvat, tutvuda inimestega või süüa maitsvat vegan suppi, mida pakub Genklubi kohvik vaba turu puhul tasuta.

Suuremate esemete nagu mööbel, kodumasinad jms jaoks on stend, kuhu võib pakkumise või soovi jätta teate kujul. Kuna korraldajatel puudub transpordi ja hoiustamise võimalus, palume kohapeale suuri asju mitte tuua.
Kõik turule toodud asjad peavad olema tasuta ära andmiseks või vahetamiseks (kokkuleppe alusel), raha jäta koju!

Aitame üheskoos kaasinimesi ja iseennast!

Loe rohkem VVVT kohta: www.vabaturg.org ja www.facebook.com/vabaturg
Üritus facebookis: https://www.facebook.com/events/324037980968134/
Plakat printimiseks http://www.araamat.org/laaditudfailid/vvvt_gen_print.jpg
Plakat veebi jaoks http://www.araamat.org/laaditudfailid/vvvt_gen_veeb.jpg


 

A-raamatukogu kogub zine'e

Mis on zine?
'Zine' on tuletatud inglisekeelsest sõnast 'magazine' ("ajakiri") ja tähendab eelkõige väikese tiraažiga omaalgatuslikult välja antud publikatsiooni - mahult midagi brošüüri ja ajakirja vahepealset. Zine'i võib koostada (kirjutada/joonistada/kujundada) erinevatel viisidel ja pea kõikidel teemadel. Sellised trükised on välja antud eelkõige käsitsi paberile paljundades (kõikide koopiamasinatega) või on need e-zine'ide kujul internetis kõigile kättesaadavad. Viimastel aastatel on hakanud rohkem levima virtuaalsed zine'id ning on tehtud netilehekülgi eraldi zine-raamatukogude jaoks.

Mida ootame?
Eriti on oodatud Eestis ja baltimaades (või nende kohta) välja antud ükskõik mis keeles eksemplare. A-raamatukogu on tänulik ka teistes riikides viimastel aastatel välja antud ekseplaride eest. Sisu poolest on eelistatud originaal-looming, aga ka kohandatud tekst või pilt.
A-raamatukogu ootab zine'e järnevatel teemadel (antud loetelu on vaid visandlik):
alternatiivkultuurid; antikapitalism; anarhism; libertaarsotsialism; radikaalne demokraatia; loomaõiguslus; taimetoitlus; veganism; antirassism; antiautoritaarne vasakpoolsus; feminism; tänavakunst; radikaalne sotsiaalse sõnumiga kunst; keskkonnakaitse; taaskasutus; DIY; squattimine; autonoomsed pinnad; kultuuritõkestus; inimõigused; seksuaalvähemuste õigused; informatsiooni vaba liikumine; copyleft; (sõltumatu) muusika, kunst ja film.

Miks me neid kogume?
Eesmärgiks on tõmmata tähelepanu zine-kultuurile ja säilitada välja antud/avaldatud eksemplare. Lisaks tahame anda panuse zine'i formaadi laiemale levikule ja väärtustada omaalgatuslikku rohujuuretegevust ning sõltumatut info levitamist. Kogutud zine'idest kombineeritakse näitus, mida saab näha 2012. aastal maikuus Tartu Linnaraamatukogus (II korrusel).
Kõik zine'id hoiustatakse Tartus A-raamatukogus, kus neid on võimalik tasuta laenutada (või e-zine'ide puhul tasuta alla laadida).

Kuidas kohale tometada?
Võimalusi on mitmeid:
- tuua ära ise A-raamatukokku E,K,R kell 16.00-19.00 Lille Majas III korrus(Lille 9, Tartu)
- tuua ära A-raamtukogu kogumiskasti Lille majja (avatud 10.00-20.00) I korrusele.
- saata postiga (A-raamatukogu, Lille 9, 51010 Tartu)
- virtuaalsed zine´d saata info@araamat.org


Nüüdsest on A-raamatukogus saadaval uus Müürileht (nr18)!


MTÜ Raamaturing ja A-raamatukogu alustavad koostööd

A-raamatukogu alustab koostööd Tallinnas paikneva MTÜ Raamaturingiga, et edendada kirjanduse vahetust annetajate ja koolide vahel Lõuna-Eestis.

MTÜ Raamaturing on kaasaegne taaskasutusele suunatud organisatsioon, mille eesmärgiks on koolide raamatukogude seisu parandamise läbi tõsta noorte lugemust. Tallinnas on MTÜ Raamaturingi kogumispunktiks Telliskivi Antikvariaat, mis on avatud E-R 11.00 - 18.00 ja L 10.00 - 15.00 (kirbuturu ajal alati avatud).

Koostöö raames võtab A-raamatukogu Tartus vastu ja vahendab kirjandust iga E, K ja R kell 16.00 - 19.00 Lille Maja kolmandal korrusel (Lille 9, Tartu).
Teistel aegadel vaid kokkuleppe alusel: info@araamat.org või kadri.rai@gmail.com
Oodatud on kõik raamatud, mida Te enam ei vaja või/ja soovite annetada koolidele.

Loe lähemalt: www.raamaturinglus.ee


Elav Raamatukogu / Human Library

7. jaanuaril kell 20.00 saab Teises Maailmas muuhulgas laenutada raamatut "A nagu A-raamatukogu".
Üritusest lähemalt:

Vahetult enne Tipphetke pidu oled oodatud soojendusõhtule, kus enne tantse ja tümpsu saad oma mojo käima tõmmata mõnusas seltskonnas. Pakume võimalust Elava Raamatukogu abil avada uksi uutesse tutvustesse ja teadmistesse. Laenutus toob muuhulgas kohale põnevad lood EGNi, OMA Keskuse ja Gendy esindajailt. Õhtu eeskavas on ka väike LGBT-viktoriin auhindadele. Oled oodatud ühinema maailma-avardajatega Teises Maailmas!

Kohtumiseni!

Lisainfo & registreerimine:
Hanna Makko
hannam@egn.ee

NB! Kui oled huvitatud võimalusest ise olla Elava Raamatukogu raamat, palun anna eelnevalt teada oma pealkiri! Su raamat võib rääkida Sinu jaoks olulise isikliku loo, tutvustada Sinu jaoks olulist teemat, sündmust või organisatsiooni.

Elav Raamatukogu toimib samadel alustel kui tavalinegi raamatukogu – selles on raamatute kataloog, raamatukoguhoidja, lugejakaart ning raamatud. Ainult et paberkandjatel või digitaalsete trükiste asemel saad teatud ajaks laenutada rääkiva raamatu, inimese – Elava Raamatu.

***
Human Library is a library set up as a space for dialogue and interaction. Visitors to a Human Library are given the opportunity to speak informally with “people on loan”. It's your chance to meet exciting & diverse people from the community and listen to their stories :)

Participants may come as books or readers. Please let the organisers know you are coming! If you want to be a book - please send your title beforehand (you can tell your own personal story or represent a specific subject field/organisation/event). EGY/OMA Centre, Gendy etc will send Living Books on different topics :) There's also gonna be a little lgbt-quiz in the end of the event w/ little prizes.

For more info, contact: hannam@egn.ee

Facebookis


Pärast talvepuhkust on A-raamatukogus saadaval Naomi Klein'i brändihiiglaseid käsitlev raamat "No Logo" (eesti keeles).


Soolise vabaduse õhtu

Welcome to a genderflexible world!

Ühiskond jaotab inimesed bipolaarse soosüsteemi järgi ja määrab kõigile meist vastavad rollid ja käitumismudelid. Aga maailmas on ka inimesi, kellele selline sunnitud jaotamine ei sobi. Sooidentiteet ei tähenda ainult mees- või naissugu. See on palju laiem mõiste, mis hõlmab inimesi nagu transseksuaalid, transvestiidid, cross-dresser'id, bigender'id ja nõnda edasi. Inimeste sildistamine ei olegi oluline. Transgenderi ehk transsoo identiteediga inimese maailm tugineb sooväljendamise vabadusele ning muudab bipolaarse soosüsteemi mõttetuks. Eesti keeles ei ole erinevaid mõisteid bioloogilisele soole (inglise keeles "sex") ja sotsiaalsele soole (inglise keeles "gender"), nii on mõnikord raske mõista, kuidas kaks asja ei tähendagi ühte ja seda sama.

3.detsembril kell 18.00 kutsume arutelu- ja filmiõhtule tutvuma soopaindliku maailmaga. Kavas on dokumentaalfilmi "Venus Boyz" (2002) vaatamine, mis räägib naisena sündinud, aga muu sooidentiteediga elavatest inimestest ja sooeufooriast. Filmi juhatab sisse MTÜ Gendy esindaja ja tutvustab transsooidentiteeti ja soopaindlikust lähemalt ning räägib ka vastregistreeritud ühendusest Gendy. Pärast filmi saavad kõik soovijad oma mõtteid väljendada, arutleda ja võib-olla leida ka eestikeelseid vasteid sooidentiteediga seotud sõnadele.

Film on inglise keeles ja inglisekeelsete subtiitritega. Pakume vegan kooki ja teed.
Üritus toimub Lille 9 teisel korrusel ja seda korraldavad A-raamatukogu, Eesti Gei Noored ja MTÜ Gendy.

Eesti transfoorum http://transfoorum.forumotion.net
www.egn.ee
www.facebook.com/GendyEst

Prindi ja jaga ka ürituse plakateid!
http://www.upload.ee/image/1837698/2011-11-24-16-19_plakat_transgender_print.png
http://www.upload.ee/image/1837697/2011-11-24-16-19_plakat_transgender_print_invert.jpg
 


Uued raamatud

A-raamatukokku on jõudnud uus eestikeelne kirjandus!
Nüüdsest on võimalik laenutada Avatud Eesti Raamatu sarjast pärinevaid teoseid:

Aristoteles "Nikomachose eetika"
Miguel de Unamuno "Inimeste ja rahvaste treegilisest elutundest"
Lucius Annaeus Seneca "Moraalikirjad Luciliusele"
Karl Popper "Avatud ühiskond ja selle vaenlased I. Platoni lummus"
Karl Popper "Avatud ühiskond ja selle vaenlased II. Prohvetluse kõrgaeg: Hegel, Marx ja järellainetused"


A-raamatukogu tänab Kersti Pärnmäge ja Avatud Eesti Fondi annetuse eest.


Homoseksuaalsus: ajalugu ja tänapäev

Aeg: 18. oktoober 17:00
Toimumise koht: Vana Anatoomikum
Hind: tasuta

Homoseksuaalsusest harivas võtmes on Eestis räägitud väga vähe, jättes palju ruumi eelarvamustele, mittemõistmisele ja ka vihkamisele. Rohkem on räägitud geidest seoses seksuaalkäitumise ja -kasvatusega, jättes tihti kõrvale inimliku mõõtme. Ometi on seksuaalvähemused olnud killuke inimkonnast läbi aegade ja kultuuride, nad on järginud oma kutsumust jättes pärandi kirjanike, kunstnike, muusikute, seiklejate ja teadlastena - inimestena meie endi seast. Ürituse ettekanded püüavadki täita lünka ning tutvustada ajalugu lähtuvalt sellest, milline on olnud homoseksuaalsete inimeste staatus ja neisse suhtumine, kuidas ja miks see on muutunud läbi aja. Loodetavasti annab üritus üliõpilastele julgust ja huvi võtta oma teadustöödes teemaks ka seksuaalvähemusi, sest avastada, tõlkida ja uurida eri valdkondades on palju.
http://www.facebook.com/event.php?eid=269852813048620

Korraldaja:
Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts ja MTÜ EGN 


Avamine!

A-raamatukogu kutsub kõiki laupäeval, 8.oktoobril kell 19.00 hooaja avamise õhtusöögile.

Alustame uut hooaega uue hooga ja kutsume kõiki A-raamatukogu endiseid ja tulevasi sõpru, koostööpartnereid ning muid huvilisi hubasele õhtusöögile. Kavas on koduse vegan toidu nautimine, lühikesed A-raamatukogu tegevust tutvustavad ettekanded ja vabas vormis arutlusring teemal "Sõltumatu raamatukogu - kellele ja milleks?"

Süüa saab Lille maja (Lille 9, Tartu) teisel korrusel suures saalis väikese annetuse eest. Ürituse ajal saab tutvuda A-raamatukogu ruumis erinevate raamatute, infovoldikute ja lendlehtedega. Lisaks on võimalus kohapeal alla laadida erinevaid tekste mahukast digitaalraamatukogust DigLib (selleks tuleb kaasa võtta oma infokandja), mille kataloogiga saab tutvuda siin - http://www.araamat.org/laaditudfailid/DigLib%20Catalogue%20%5bVer.%201.0%20-%2015.06.2010%5d.pdf

A-raamatukogu on 2007. aastast alates tegutsenud alternatiivne ja sõltumatu raamatukogu-infokeskus-kooskäimiskoht, mis tegeleb teistmoodi mõtteviiside tutvustamisega. Raamatukogu eripärases kogus on teoseid antikapitalismist ja anarhismist, loomaõiguslusest ja taimetoitlusest, seksuaalvähemustest ja sooidentideedist, keskkonnasäästlikkusest ja rohelisest eluviisist. Kuigi A-raamatukogu ei sea endale väga rangeid maailmavaatelisi piiranguid, võib öelda, et raamatukoguga seotud vabatahtlikke iseloomustab huvi antiautoritaarsete liikumiste, alternatiivkultuuride, rohelise mõtlemise ja loomasõbralikkuse vastu.

Kõik on oodatud!


Laupäeval, 8.oktoobril toimub A-raamatukogu hooaja avamine suure õhtusöögiga. Täpsem info selgub peatselt. Alates 10.okoobrist hakkab raamatukogu taas regulaarselt avatud olema. Kohtumiseni!


Väga Väga Vaba Turg raamatueri!

1. septembril kell 15.00-18.00 korraldab A-raamatukogu tarkusepäeva „Targaks Tartus!“ raames Väga Väga Vaba Turu raamatueri, kus on võimalik ära anda, vahetada ja leida erinevat kirjandust. Raamatuturg toimub Tartu Kaubamaja ees, suure õpitubade telgi juures. Sinna võib tuua raamatuid, mida ise enam ei vajata ning leida raamatuid, mis on veel lugemata.

Väga Väga Vaba Turg on kõigile avatud ajutine rahatu turg, mil asjad ja teenused liiguvad inimeselt inimesele kinkimise või vahetamise teel. Tavaliselt saab raamatute kõrval vahetada ja ära kinkida ka kõike muud: riideid, tehnikat, kodutarbeid jne. Ainukeseks tingimuseks on, et esemed oleksid veel kasutuskõlblikud.

Turu eesmärgiks on levitada kinkemajanduse, taaskasutuse ja kodanikualgatuse põhimõtteid, et vähendada ületarbimist ja sellega kaasnevat keskkonna saastamist. Lisaks saab turul suhelda erinevate inimestega, vahetada mõtteid ja leida uusi tutvusi.

Rohkem VVVTst: www.vabaturg.org


Väga Väga Vaba Turg

28. augustil kell 11.00 - 16.00 toimub Küüni tänaval selle suve viimane Väga Väga Vaba Turg!

Väga Väga Vaba Turg on kõigile avatud ajutine rahatu turg, mil asjad ja teenused liiguvad inimeselt inimesele kinkimise või vahetamise teel. Ära andmiseks sobivad näiteks raamatud, riided, tehnika, kodutarbed - turule võib tuua kõike, mida enam ise ei vaja. Ainukeseks tingimuseks on, et esemed oleksid veel kasutuskõlblikud. Väiksemaid asju saab tuua ja jätta turu alale oma järgmist omanikku ootama. Suuremate esemete (mööbli, kodutehnika jm) puhul on soovitatav jätta asja kirjeldus ja kontaktandmed, nii et soovija saab ise vajaminevale järgi minna. Lisaks on turule oodatud kõik, kes soovivad möödujaid lõbustada demonstreeridas oma oskusi ükskõik millisel alal. Kutsume inimesi muusikat mängima, žongleerima või muid trikke tegema. Väga Väga Vaba Turg on ka seltskondlik üritus, kus saab suhelda erinevate inimestega, vahetada mõtteid ja leida uusi tutvusi.

Turu eesmärgiks on levitada kinkemajanduse, taaskasutuse ja kodanikualgatuse põhimõtteid, et vähendada ületarbimist ja sellega kaasnevat keskkonna saastamist. Esimesed aktsioonid nimega Väga Väga Vaba Turg (Really Really Free Market) korraldati aastal 2004, kui mitmes USA linnas toimusid alterglobalistide aktsioonid FTAA (Ameerika Vabakaubandusala) tippkohtumise vastu. Väga Väga Vaba Turu ideed saab iga inimene edasi kanda ning korraldada sarnane üritus oma kodukohas.

1. septembril saab külastada Tartu kesklinnas toimuva Tarkusepäeva raames Väga Väga Vaba Turu raamatueri, kus on võimalik ära anda, vahetada ja leida erinevat kirjandust.

Rohkem infot VVVT kohta:
www.vabaturg.org
vabaturg@gmail.com

Plakat printimiseks:
http://www.araamat.org/laaditudfailid/plakat_28_aug_print.png

Facebookis:
http://www.facebook.com/pages/A-raamatukogu/252581324591#!/event.php?eid=236797446364970

 


Väga Väga Vaba Turg

31. juulil kell 11.00 - 16.00 toimub Küüni tänaval selle aasta teine Tartu Väga Väga Vaba Turg!

Vaba Turg on kõigile avatud ajutine turg, mis põhineb kinkemajandusel, nii et asjad ja teenused liiguvad inimeselt inimesele kinkimise või vahetamise teel. Ära andmiseks sobivad näiteks raamatud, riided, tehnika, kodutarbed - turule võib tuua kõike, mida enam ise ei vaja. Ainukeseks tingimuseks on, et pakutav oleks veel kasutuskõlbulik. Väiksema koguse asjade väljapaneku eest hoolitsevad korraldajad. Suuremaid esemeid, näiteks mööbel, kodutehnika jm, ei pea kohale tooma, vaid piisab kirjeldusest ja kontaktandmetest. Pärast turgu on korraldajad nõus allesjäänud asju ladustama järgmise turu jaoks. Kes soovib, saab oma esitluspinda ise organiseerida, võib näiteks võtta kaasa riide tänavapinnal kauba väljapanekuks.
Lisaks on turule oodatud kõik, kes soovivad möödujaid lõbustada demonstreeridas oma oskusi ükskõik millisel alal. Kutsume inimesi muusikat mängima, žongleerima või muid trikke tegema. Väga Väga Vaba Turg on ka seltskondlik üritus, kus saab suhelda erinevate inimestega, vahetada mõtteid ja leida uusi tutvusi.

Esimesed aktsioonid nimega Väga Väga Vaba Turg (Really Really Free Market) korraldati aastal 2004, kui mitmes USA linnas toimusid alterglobalistide aktsioonid FTAA (Ameerika Vabakaubandusala) tippkohtumise vastu. Tartus on sellist antikapitalistlikku üritust tehtud juba kolmandat aastat ning selle suve viimane turg toimub 28.augustil.

Rohkem infot VVVT kohta:
www.vabaturg.org
vabaturg@gmail.com

Plakat printimiseks:
http://www.araamat.org/laaditudfailid/plakat_31juuli_print.jpg

Facebookis:
http://www.facebook.com/event.php?eid=122418921185861

 

 


A-raamatukogu tutvustab ennast Viljandis toimuval Rock Ramp festivalil - http://www.rockramp.ee/rock
Saab laenutada mõningaid raamatuid, osta Von Bomb'i särke, patche ja märke - http://vonbomb.blogspot.com - ning kuulda A-raamatukogu tegemistest. Nägudeni!


Väga Väga Vaba Turg

Pühapäeval, 26. juunil kell 11.00 - 16.00 toimub Küüni tänaval selle aasta esimene Tartu Väga Väga Vaba Turg!

Vaba Turg on kõigile avatud ajutine turg, mis põhineb kinkemajandusel, nii et asjad ja teenused liiguvad inimeselt inimesele kinkimise või vahetamise teel. Kinkimiseks sobivad näiteks raamatud, riided, tehnika, kodutarbed - turule võib tuua kõike, mida enam ise ei vaja. Ainukeseks tingimuseks on, et pakutav oleks veel kasutuskõlbulik.
Lisaks on turule oodatud kõik, kes soovivad möödujaid lõbustada demonstreeridas oma oskusi ükskõik millisel alal. Kutsume inimesi muusikat mängima, žongleerima või muid trikke tegema.

Esimesed aktsioonid nimega Väga Väga Vaba Turg (Really Really Free Market) korraldati aastal 2004, kui mitmes USA linnas toimusid alterglobalistide aktsioonid FTAA (Ameerika Vabakaubandusala) tippkohtumise vastu. Tartus on sellist antikapitalistlikku üritust tehtud juba kolmandat aastat ning seekord proovime suvekuudesse mahutada tervelt kolm turgu: 26.06, 31.07 ja 28.08.

Rohkem infot VVVT kohta:
www.vabaturg.org
vabaturg@gmail.com

Plakat printimiseks:
http://www.upload.ee/image/1431758/plakat_v14_print.jpg

 


Lahtiolek suveajal

A-raamatukogu suundub suvepuhkusele ja seetõttu oleme avatud iga kuu viimasel kolmapäeval ehk 29.juunil, 27.juulil ja 31.augustil kell 15.00-18.00.


A-raamatukogu läheb Prima Vistale!

A-raamatukogu osaleb Tartus Prima Vista kirjandusfestivali raames toimuval vanaraamatute laadal. Laata saab külastada kolmel päeval: 5.05 (10.00-20.00), 6.05 (09.00- 18.00) ja 7.05 (11.00-17.00) TÜ raamatukogu (Struwe 1) esimesel korrusel.

Kohapeal on võimalik tutvuda põnevate infomaterjalidega, kõneleda A-raamatukogu aktivistidega ja annetuse eest koju viia ka vanu raamatuid. Lisaks saab endale tasuta meelepärast lugemist valida digitaalsest raamatukogust DigLib (kaasa võtta oma andmekandja). On aeg tuua nähtavale iseorganiseeruv ja antiautoritaarne A-raamatukogu kui alternatiiv ametlikele raamatukogudele, kirjastustele ja antikvariaatidele!

Seoses laadaga on A-raamatukogu 5.05-6.05 Lille Majas suletud.


kirjandusfestival.tartu.ee


"Living Without Money" - "Elades ilma rahata" (2010)

A-raamatukogu (Lille 9, Tartu) kutsub 9.aprillil kell 18 filmiõhtule!

"Living Without Money" - "Elades ilma rahata" (2010)
Kas on võimalik tunda rikkust ilma omandita? Elada õnnelikult ilma rahata?

Dokfilmis "Living Without Money" kohtume Heidemarie Schwermeriga (68), kes 14 aastat tagasi võttis vastu otsuse ilma rahata hakkama saada. Ühel päeval ütles ta üles oma korteri, annetas kõik oma asjad ning alustas uut elu uue põhimõttega - raha asemel vahetada teeneid. Täna elab ta huvitavat ja seiklusrikast elu, muretsemata selle üle, mida tulevik võib tuua. Ta on pidevalt liikvel ning püüab aidata teistel leida oma tee lihtsa ja harmoonilisema elu poole. Inimesed reageerivad tema vaadetele erinevalt: mõned kutsuvad teda parasiidiks, teised peavad teda visionääriks ja suureks inspiratsiooniallikaks.
Filmi teemad keerlevad ümber materialismi ja ületarbimise - kuidas raha mõjutab meie mõtlemist, elamist ja käitumist ning mis on selle tagajärjed.
Filmi režissöör on Line Halvorsen, film kestab 52 minutit ning on saksa keeles inglisekeelsete subtiitritega. Pärast vaatamist võib jääda õhtust sööma (sobilik ka veganitele) ning arutlusringis muljeid vahetama. Kõik on oodatud!

Üritus on tasuta!

www.livingwithoutmoney.org

Plakat printimiseks: http://www.araamat.org/laaditudfailid/money_print.jpg

 


Marssida või mitte?

Mis toimus eelmisel aastal Vilniuses üritusel Baltic Pride 2010?
Mida elasid läbi eestlased, kes samuti üritusest osa võtsid?
Kas läänelik pride on ikka nii palju parem?
Saamaks vastuseid nendele küsimustele tule 5.märtsil filmiõhtule. Suurelt ekraanilt saab näha eelmise aasta Balti Pride dokumentaale "Baltic LGBT equality days in Vilnius 5-9 May, 2010", mis valminud Lithuanian Gay League'i ja Amnesty International Taani koostöös ning "Two prides, two worlds ... one Europe?", autoriks Belgia režissöör Roland Javornik (treiler: http://www.youtube.com/watch?v=c_XgISNbTIc).
Filmide kestvus kokku umbes poolteist tundi ning pärast saab nähtu ja teema üle arutada. Samuti räägivad sel aastal Tallinnas toimuva LGBT solidaarsusürituse korraldajad juunikuus toimuvast teadlikkuse tõstmise ja kultuurifestivalist.

Filmiõhtu toimub EGNi ja A-raamatukogu koostööna Lille majas (Lille 9) algusega kell 17:00. Üritus on tasuta. 5 euro eest saab kohapeal soetada esseekogumiku "Kapiuksed valla,. Arutlusi homo-, bi- ja transeksuaalsusest"

Balti Pride üritustete eesmärgiks on tõmmata tähelepanu LGBT (lesbi, gei, biseksuaal ja transseksuaal) inimeste olukorrale kolmes Balti riigis ja julgustada erineva seksuaalse orientatsiooniga inimesi tunnustama mitmekesisust ning Baltikumi ühtsust.
Üritused toimuvad kolme riigi organisatioonide koostöös. Esimene Balti Pride toimus 2009 Riias, teine 2010 Vilniuses. Sellel aastal toimub üritus Tallinnas.

A-raamatukogu on Tartus paiknev alternatiivne sõltumatu raamatukogu-infokeskus-kooskäimiskoht, mille üheks eesmärgiks on erinevate maailmavaadete tutvustamine ning ühiskondlikes asjades kaasarääkimise julguse ärgitamine.

EGN seisab vaba ja tolerantse ühiskonna eest, kus kõigil, olenemata nende seksuaalsusest ja sooidentiteedist, on võimalus saada tööd, luua perekond ning probleemide korral loota riigile. Rohkem infot www.egn.ee / info@egn.ee


Ürituse plakat
Ürituse plakat printimiseks


Seoses 24.veebruaril toimuva PunaMusta sünnipäevapeoga on A-raamatukogu 23.-25.veebruaril suletud.


A-raamatukogust saab nüüd laenutada uusi raamatuid: "Kapiuksed valla. Arutlusi homo-, bi- ja transseksuaalsusest" ja "Söödav linn I. Ülevaade Linnalabori 2008.aasta katuseaianduse katsest ning linnas toidu kasvatamise perspektiividest". Aitäh EGN ja Linnalabor!
Lisaks saabusid Peterburist uued venekeelsed anarhistlikud ajakirjad ning muud alternatiive puudutavad materjalid.
Tule tutvuma!


Don't let it rot - squat!

Kiirkursus anarhistlikus kinnisvarahalduses.
Majahõivamise jututuba.
Saab suupistet.
Näeb filmi.
Tule sinagi.

MIDA? Majahõivamine ehk squattimine on hüljatud hoonete ülevõtmine, korda tegemine ja oma tingimustel kasutamine. Squattimine on üks levinum väär- või kuritegu, millest ühiskonnale palju kasu tõuseb, kuid mis riigile ei sobi. Hõivatud hooned säilivad ja püsivad inimestele ohutuna, kogukonda tekib elu, aga püha omandiõigus saab rikutud.

MIKS? Hüljatud ja hõivatud majades võib peale elamispinna luua koostööd ja suhtlust pakkuvaid sotsiaalkeskusi, kinosid, raamatukogusid, isegi väiksemat sorti tehaseid. Mõnel pool on töölised hõivanud oma endise töökoha. Peale kokkuhoiu ahvatleb majahõivajaid ise tegemine ja autonoomsus, võõristust tekitavad aga eeskirjad ja ametlik kontroll, mis asendub loova tähelepanelikkusega.

PÄRISELT IKKA? Kui sekka lugeda maa hõivamine ja loata ehitamine, on maailmas umbes miljard squatterit. Ka Eestis on squattimine elus. Mitmes linnas on täiesti kindlalt olemas hooned, mille korralikud elanikud neid ei ostnud ega üürinud, vaid sisse jalutasid, ning puuduva ukse ning mõnikord aknadki enda järel paigaldasid. Reeglina jäävad nad märkamatuks. Squattimise võimalikkust ilmestab kas või see, et paar aastat tagasi oli Tallinnas squat, mis asus politsei peakorterist otse üle Pärnu maantee.
Keelamine pole squattimist kunagi takistanud. Vajadus pinna järele ning absurd, mis vaatab vastu kasutult lagunevast tuhandeid töötunde nõudnud hoonest, kutsub midagi ette võtma ja on tugevam kui seadus. Piirid ja omand pole absuluutsed mõisted.

MILLAL TOIMUB? Korraldame laupäeval, 5. veebruaril Tartus A-raamatukogus (Lille 9) algusega kell 16:00 squattimise jututoa, et vahetada kogemusi, planeerida maailma hõivamist ja üldkasulikke väärtegusid. Võta kaasa uudishimu ja teadmised, tule osalema!

Pärast üritust (umbes kell 19:00) toimub anarhistliku veebikeskkonna PunaMust avalik koosolek, kus arutletakse erinevatel aktuaalsetel teemadel.

http://www.punamust.org
Kontakt:
info@araamat.org
punamust@punamust.org


Loomevõistlus!


A-raamatukogu A-ring korraldab loomevõistluse, kuhu on oodatud omaloomingulised pildi- ja kirjatükid. Teemasid on kolm:"(Il)legaalne varastamine", "Naine kui kodumasin" ja "Kes omab inimest?". Tähtajaks 1.veebruar 2011. Töid võib esitada paberkandjal A-raamatukokku (Lille 9) E-R 16.00-19.00 või digitaalselt e-mailile infoaraamat.org

Parimad avaldame A-raamatukogu väljaandes ja A-raamatukogu kodulehel www.araamat.org
Huvitavamate tööde autoritele eriauhinnana pannkooke moosiga.


Herbivoorsed jõulud

4. detsembril kell 17.00 korraldab A-raamatukogu Lille maja ruumides (Lille 9, Tartu) järjekordse ürituse. Seekord räägime aruteluringis pühadeaegse lihatarbimisest ja selle alternatiividest.
Näitame ka filmi Making the Connection (Environment Films, 2010), jagame teadmisi, kogemusi ning retsepte ja proovime erinevaid taimseid hõrgutisi.
Oodatud on kõik, keda huvitab loomasõbralik eluviis ning need, kes tahavad oma peret ja kaaslasi sel aastal millegi uuega üllatada.

 

I've found without question that the best way to lead others to a more plant-based diet is by example - to lead with your fork, not your mouth. ~Bernie Wilke


A-raamatukogu kutsub filmiõhtule!

20.novembril kell 17.00 näitame filmi Exit Through the Gift Shop, mille autoriks on kurikuulsalt anonüümne Briti tänavakunstnik ja aktivist Banksy.

The story of how an eccentric French shop keeper and amateur film maker attempted to locate and befriend Banksy, only to have the artist turn the camera back on its owner with spectacular results. Billed as 'the world's first street art disaster movie' the film contains exclusive footage of Banksy, Shephard Fairey, Invader and many of the world's most infamous graffiti artists at work. As Banksy describes it, "It's basically the story of how one man set out to film the un-filmable. And failed".

Üritus toimub Lille maja (Lille 9) keldrikorrusel ning on tasuta, film on inglise keeles ning kestab umbes poolteist tundi. Hiljem saab tutvuda A-raamatukoguga.

Kõik on oodatud!


Karusnahatööstuse vastane rongkäik 2010

13.novembril 2010 toimub Tallinna vanalinnas juba viiendat aastat karusnahatööstuse vastane rongkäik. Tänavune rongkäik rõhutab asjaolu, et ka kohalikul tasandil on karusnahatööstuse näol tegu aktuaalse probleemiga, tuues välja Keila vallas asuva Karjaküla karusloomakasvanduse seaduste mittetäitmise ning mitmekümne tuhande looma vangistamise ilma tegutsemisloata.

Rongkäigu eesmärk on tuua kar...usnahatööstuse probleemid päevavalgele, panna inimesi mõtlema julmusele, mida see toetab ja näidata karusnahakauplustele, et nende ebaeetilise äriga ei nõustuta. Karusnahka võib põhjendatult pidada ebaõigluse sümboliks, karusloomakasvandusi aga loomade koonduslaagriteks. Karusnaha näol on tegu ebavajaliku luksuskaubaga, mille pärast tapetakse igal aastal kümneid miljoneid loomi. Rongkäigust on oodatud osa võtma kõik, kes soovivad välja astuda loomade vastase vägivalla jätkumise vastu.

Rongkäik toimub laupäeval, 13. novembril, algusega Musumäelt kell 13:00. Sealt kulgeb üritus läbi vanalinna, läbides teel kõik suuremad karusnahapoed ning tehes pikema peatuse Raekoja platsil. Päev enne rongkäiku, 12. novembril kell 16:00 toimub Tammsaare pargis karusnahatööstuse vastane infolaud, kus jagatakse infot loomade olukorra kohta karusnahatööstuses, näidatakse videoid, pakutakse teed ja küpsist. Rongkäigu korraldavad Karusnahavaba Ühendus ja liikumine Loomade Nimel.

Karusnahatööstus ajalukku!

http://www.karusnahavaba.org/
http://www.loomadenimel.org/


"Tänavakunst – poeetiline vandalism” 6. novembril 18.00 Lille majas

Tänavakunst on maailmas tõusuteel. Nähtus, mis veel mõned aastad tagasi oli mõne üksiku veidriku hobiks, on vaikselt, aga kindlalt suurenemas

arvestatavaks liikumiseks. Eesti pole erand. Sellega seonduvalt ilmnevad järjest sagedamini pinged tänavakunstnike ning mõningate kogukonnaesindajate vahel.
Teineteisemõistmise saavutamiseks ning mõistusliku dialoogi genereerimiseks on esmajoones vajalik faktuaalse baasi olemasolu.


Loengus „Tänavakunst – poeetiline vandalism” tutvustab Tartu Kõrgema Kunstikooli õppejõud ja stencilkunstifestivali „Stencibility” korraldaja Tiit Joala tänavakunsti Eestis ja mujal, selle erinevaid väljendumisvorme, tuntumaid kunstnikke, ajalugu, tänavakunstieetikat ning ühiskondlikke vastuolusid.
Loeng kestab ca 90 minutit ning on illustreeritud ohtra pildi- ja videomaterjaliga.

http://stencibility.blogspot.com/


Eesti Loomakaitse Selts kutsub loomasõbraliku tarbimise koolitusele

Tahad teada, kuidas ja kus me igapäevases elus loomi kasutame ning kuidas tarbida nii, et loomade heaolu oleks tagatud?

Tule 26. oktoobril Lille majja (Lille 9, keldrikorruse noortetuba) ja saa teada.
Koolituse viib läbi Eesti Loomakaitse Seltsi koolitaja Kaie Kasemets.


Koolitus algab kell 18.00 ja kestab 2 tundi.


Kõigi koolitusel osalenute vahel loositakse kuu lõpus välja mõnus auhind: Mee energia ravi - Honi Riaka (sobilik ka meestele) Ökosalongilt.

Osalemistasu on 15.-

Rohkem infot:

epp.meremaa[at]loomakaitse.ee / tel: 58 059 084
www.loomakaitse.ee/loomadepaev2010


Thank you!

Now you can lend "Living Vegan for Dummies" by A. Jamieson and "Living Dolls: The Return of Sexism" by N. Walter. We thank Gertrud Viktor for donating these books.


Laupäevane üritus

Nüüdsest korraldab A-raamatukogu iga kuu esimesel laupäeval ürituse. Tulemas on aruteluõhtus, filmivaatamised, loengud, õpitoad ja palju muudki. Esimese taolise laupäeva teemaks on freeganlus ehk elustiil, kus tarbitakse võimalikult vähe. Filmidele ja arutelule järgneb vegan õhtusöök.

Tule kuula, arutle ning söö kõht täis! 


A-Raamatukogu uue hooaja avamine N 16. septembril kell 12:00

Meil on hea meel teatada, et alustame Lille Maja pööningukorrusel jälle raamatute laenutamisega. Nüüdsest on meil ka mahukas DigLib

digitaalne raamatukogu, mille sisu on kõigile huvilistele kättesaadav. Alates kella kuue

st koguneme a-ringi, ajame oma juured rohujuure tasandile ja jagame mõtteid.

Kõik huvilised on oodatud! 


10. juulil kell 11.00 - 15.00 toimub järjekordne Väga Väga Vaba Turg Tartus Kaubamaja ja Vanemuise teatri vahelisel alal.
VVVT on kõigile avatud ajutine turg, mis põhineb kinkemajandusel - asjad ja teenused liiguvad inimeselt inimesele kinkimise või vahetamise teel.
Selleks sobivad näiteks raamatud, riided, tehnika, kodutarbed - turule võib tuua kõike, mida enam ise ei vaja. Ainukeseks tingimuseks on, et pakutav oleks veel
kasutuskõlbulik. Väga Väga Vaba Turg on hea võimalus läheneda majandusele teise nurga alt ning aitab pidurdada ületootmise ja-tarbimisega seotud kahju meie keskkonnale.

Esimesed üritused nimega Väga Väga Vaba Turg (Really Really Free Market) korraldati aastal 2004, kui mitmes USA linnas toimusid alterglobalistide aktsioonid FTAA (Ameerika
Vabakaubandusala) tippkohtumise vastu. Tartus on sellist turgu peetud juba kolm korda ning seekord kutsume kõiki inimesi kesklinna parki, näitamaks oma poolehoidu taaskasutusele põhinevale mõtteviisile.

Tule kingi või vaheta asju, laula, mängi pilli või tee muid trikke ning jäta raha koju!

Lisainfo:
www.vabaturg.org
www.araamat.org


 BOURDIEU NORIB TÜLI - EESTI KEELES

21. juunil, algusega kl 16.00 Lille maja saalis

SÜMBOOLSEST VÄGIVALLAST: KULTUUR, VÕIM ja AKTIVISM
Ettekanne ja diskussioon sotsio-loogikas

Ettekande keskmes on Pierre Bourdieu sotsioloogiline võimukäsitlus tema poolt Jean-Claude Passeroni'ga kahasse kirjutatud „Reproduction in Education, Society and Culture“ I raamatu ainetel, mille vastvalminud eestikeelne tõlge on saadaval A-Raamatukogus. Provokatiivsel/poleemilisel toonil anti-autoritaarseid ühiskonnafilosoofiaid (näiteks anarhismi) kritiseeriva ettekande jätkuks toimub disskussioon.

Ürituse lõpetuseks tutvustame uut, just Tartusse jõudnud digitaalset raamatukogu – DigLib’i.

Bourdieu tõlke autoriks ja ürituse läbiviijaks on Rootsi Blekinge Tehnoloogiainstituudi magistrant Mario Laul - kunagine anarhistliku liikumise PunaMust aktivist ja ajakirja Alternatiiv väljaandja. Viimased pool aastat on Mario elanud Indias, kus ta töötas õpetajana.

Pierre Bourdieu & Jean-Claude Passeron 'Sümboolse vägivalla teoreetilised alused' eesti keeles


PUNK FILMIÕHTU: TARTU ERI VOL 2,

17. juunil tuleb Tartus Lille majas (Lille tn 9) näitamisele vastvalminud kahe saksa režissööri Marc Piercheli ja Michael Kirchneri dokumentaalfilm "Edge - perspectives on drug free culture", mis kajastab straight edge subkultuuri USA's läbi kolme aastakümne.

http://www.theedgeprojectmovie.com/

Filmiõhtu algab kell 18.00. Sissepääs tasuta. Omalt poolt pakume suupisteid ja juua.


22. mail kl 11-15 toimub järjekordne Väga Väga Vaba Turg. Seekord Tartus, Lille Maja hoovis (Lille 9).

Vaba turg põhineb kinkimismajandusel (asjad liiguvad inimeselt inimesele kinkimise või vahetamise teel), seega on oodatud kõik, kellel midagi puudu või üle. Kinkimiseks sobivad näiteks raamatud, riided, tehnika, kodutarbed - turule võib tuua kõike, mida enam ise ei vaja. Ainukeseks tingimuseks on, et pakutav oleks veel kasutuskõlbulik. Väga Väga Vaba Turg on hea võimalus läheneda majandusele teise nurga alt ning aidata kaaskodanikke ja iseennast.

Lisaks on turule kutsutud kõik, kes soovivad demonstreerida oma oskusi ükskõik millisel alal. Tule muusikat mängima, žongleerima või muid trikke tegema.

Lisainfo:
www.vabaturg.org
www.araamat.org

 


14.05 algusega kl 18.00 A-raamatukogus

Luuleõhtu: autoriõigused

Kas algaja autori jaoks tähendab teose vaba levik internetis pigem kasvavat kuulsust või kasvavat üürivõlga? Kas ka filmi online’is vaatamine on piraatlus? Miks Youtube kustutab filme, aga muusika on vabalt kättesaadav? Kas piraatlus soodustab demokraatlikke vabadusi või on see lihtsalt vargus?

Erinevalt Afganistani sõjast või Kreeka majanduskriisist on autoriõigused teema, millega puutume kokku igapäevaselt – klubis või kodus või üksinda teiste seas, aipodiklapid peas.

Kui tahad nendel teemadel kaasa rääkida, avaldada oma arvamust, nördimust või rõõmu või niisama kohtuda huvitavate inimestega, tule A-raamatukogu luuleõhtule. Kirjuta oma luule/proosatekst ning kanna see ette/räägi mõni sõber nõusse.
Korraldajad ei sea tekstile piiranguid peale maksimaalselt kümneminutilise ettekandeaja. Kõigil, kellel on soov oma loominguga üles astuda, palume ühendust võtta allpool antud meiliaadress

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A-raamatukogu - Lille Maja - Lille 9 - Tartu 51010 - Estonia - info[kapsas]araamat.org